markvarteecitaly2Mistrovství Evropy Enduro 2016 Itálie
Zima se s námi ještě nerozloučila a česká reprezentace se již vydala na první podnik čtyřdílného seriálu Mistrovství Evropy Endura.
První díl se odjel o víkendu 12.-13.3.2016 a to v Itálii.
Místo konaní bylo asi 50 km pod Livornem v malebném městečku Donoratico.
Italský terén je charakteristický kamenitými stezkami, prudkými výjezdy a sjezdy.
Ani zde tomu nebylo jinak.
Italští pořadatele připravili opravdu pěknou, ale náročnou trať.

Více...

Dva dny před startem pršelo a přidalo to tak na obtížnosti. Start obou dvou dní byl v 9 hodin ráno a na jezdcích byla značně znát nervozita. Čekali na ně tři kola s celkovým počtem 195 kilometrů. V každém kole byly tři testy a tři časové kontroly. Cross test se jel na poli, kde byly strouhy s vodou, které se rozjezdily v bažiny. Byl poměrně dlouhý, hodně namotaný a rychlý. Tento test našim jezdcům hodně seděl a zajížděli na něm skvělé časy.

Enduro test byl dlouhý 6km a jeho obtížnost byla vysoká. Dlouhé kamenité výjezdy, kde místy protékala voda, sjezdy, rozbahněné cesty, Tento test byl hodně technicky náročný a časově dlouhý. Jezdci jej zajížděli v čase devět a půl minuty.
Extrém test byl spíše charakterem endurovým. Žádné umělé překážky, jak jsme zvyklý vídat.
Kamenité stezky, výjezdy a sjezdy. Nijak zvlášť obtížný. Tento test byl poměrně krátký a jezdil se něco málo přes tři minuty.
A aby evropský šampionát stoupl v obtížnosti, tak se to v neděli krom cross testu všechno jelo obráceně. Našim jezdcům opět cross test vyhovoval, ale enduro test, tak tam nebyla nouze o pády.
Další záludností na trati nebyl jenom místní terén, ale čas.
Jezdci mezi časovou kontrolou jedna a dvě měli poměrně krátký limit na přejezdu a obtížný terén po lesních kamenitých stezkách, vyschlými řečištěm. Každé sebemenší zaváhání se stalo osudným. Hodně jezdcům se nepodařilo včas přijet k hodinám a chytili trestné minuty. Bohužel se to nevyhlo i pár českým jezdcům.

V sobotu se smůla přilepila i na Jaromíra Romančíka, který měl našlápnuto na pěkné umístění. V polovině enduro testu na jednom z výjezdů se mu rozpojil přívod paliva ke karburátoru. Než přišel na příčinu, tak ztratil cca 3 minuty času. Propad na 23 místo a po stíhací jízdě se dostal na 12.místo. V neděli skončil na místě šestém.
Ondřej Helmich jel v sobotu také skvěle a v dosti nabité třídě E3senior mu patřilo 4. místo. V sobotu měl však pád a narazil si ruku. V neděli jel tak, aby si udržel pozici. Bylo z toho 5. místo.
Jiří Hádek, který doposud jezdil na stroji KTM 125 ccm jel letos první evropský šampionát na vyšším obsahu. Postoupil o kubaturu víš. Ve třídě E2/E3junior v sobotu obsadil 7. místo a v neděli poskočil o dvě místa vpřed a bylo z toho parádní 5. místo. Jakub Šefr E1 sen sobota 6. místo a neděle 7. místo. Jan Balaš E3 sen sobota 9. místo neděle 6. místo.
Na první evropské body dosáhli Adolf Živný, Martin Kulhánek, Jakub Hroneš, Jan Unger, Jakub Marek, Jakub Horák. Patrik Markvart si s italským terénem poradil skvěle a ve své třídě E1 junior v sobotu dojel na 1. místě a v neděli mu patřila příčka druhá. V celkovém součtu z toho bylo zlato a na závěrečném slavnostním ceremoniálu se rozezněla česká hymna.

Za 12 dní startuje druhý podnik evropského šampionátu a ten nás zavede do francouzské oblasti Brioude