60359590 2233434923412165 2686959320226070528 n

 Enduro GP Španělsko 2019
První den klasické světové soutěže mají čeští jezdci za sebou. Kryštof Kouble ve třídě Junior 2 šesté místo a Patrik Markvart  ve třídě Enduro 1 osmé místo.

FOTO

VÝSLEDKY

Z portugalského Valpacosu, kde se odjel druhý podnik Mistrovství světa v enduru, se česká výprava přesunula o 220 km do Španělska a to do krásného historického města Santiago de Compostela.

Depo a veškeré zázemí bylo umístěno na okraji města na místním stadionu. Enduro GP je třídenní podnik. V pátek se jede prolog a v sobotu, neděli klasická soutěž. Páteční prolog se odjel v podvečerních hodinách Pořadatel tento speciální test připravil na travnaté louce, kde nechyběly uměle vytvořené překážky v podobě klád, pneumatik, kamenů a skoků. Startuje se ve dvojici paralelně a jede se ve tvaru osmičky. Prolog je vždy započítáván do sobotní klasické soutěže, jako první test. Od středy deštivo, a tak klády na tomto testu byly hodně uklouzané. Nebyla zde nouze o pády. Těm se nevyhnuli ani naši jezdci, kterým se prolog vůbec nepovedl.

Kryštof Kouble, který startoval ve třídě junior 2 na tomto testu chyboval, upadl a nebyl schopen dojet test v dobrém čase. Do sobotní soutěže nastupoval s dvacetivteřinovou ztrátou na prvního ve třídě. Pádu se nevyhnul ani Patrik Markvart. V sobotu depo ožilo v devět hodin, kdy se na start postavili ti nejlepší z Enduro GP. Pořadatel připravil okruh o délce 60 km ve tvaru osmičky. Jezdci v sobotu i v neděli absolvovali tři a půl kola s 11 měřenými rychlostními zkouškami. Po startu se jezdci vydali převážně po cestách na první měřenou rychlostní zkoušku a tou byl enduro test.

Tento test ti nejlepší jezdci jezdili pod deset minut. Byl připraven v bývalé pískovně. Tento test byl zpestřen několika prudkými výjezdy a sjezdy. Podklad byl písek s kamením a po vydatných deštích z předešlých dnů zde na jezdce čekalo pár záludných kaluží. Po odjetí enduro testu se jezdci vraceli po cestách do depa, kde byla časová kontrola. Odtud se jezdci vydali do druhé části kola, kde absolvovali dva testy. Hned v úvodu si jezdci dali extrém test, který byl z části pátečním prologem a byl prodloužen o několik zatáček na přilehlé louce. Tento test zajížděli okolo šesti minut. Z tohoto testu se jezdci vydali místním terénem, kde na ně čekal kamenitý výjezd, který jezdce potrápil a v závěru dne již byl tak rozbitý, že jim musel pořadatel pomáhat tlačit.

Následovala poslední měřená rychlostní zkouška a tou byl cross test. Ten pořadatel připravil hned vedle enduro testu, takže stejný podklad písčito kamenný. Dvě kola se jela zkrácená verze. Po vydatných deštích se spodní část zalila vodou, a tak pořadatel raději první kola vypustil část testu. Ve třetím kole tento test již jezdci absolvovali celý. Divadlo pro diváky, kteří stáli u zábradlí okolo tohoto zajímavého místa. Sto metrů bažina, kde jezdci museli jet na plný plyn, byla divácky tou nejatraktivnější částí. Tento test v nezkrácené verzi zajížděli okolo osmi minut. První dvě kola tento test jezdili čtyři minuty. Z tohoto testu se jezdci vydali po silnici zpět do depa, kde byla časová kontrola.

Český reprezentant Kryštof Kouble ve třídě Junior 2 zajížděl čtvrté až šesté časy a na některých vložkách se blýskl i druhým časem. V součtu dne to o pár vteřin dalo šesté místo ve třídě jak v sobotu, tak v neděli.

Patrik Markvart se v sobotu nemohl dostat do tempa, chyboval a nevyhnul se tak pádům skončil v sobotu na osmém místě. V neděli se mu již jelo lépe a posunul se o dvě místa dopředu. V neděli bral body za šesté místo ve třídě Enduro 1.

Třetí podnik Mistrovství světa mají naši jezdci za sebou. Domů si tak odváží další světové body. V celkovém hodnocení je Patrik Markvart na 6. místě a Kryštof Kouble, který na prvním podniku chyběl je po dvou soutěžích na místě pátém. Další podnik MS endura se odjede za měsíc a to v Řecku.

zdroj: Paja - enduro.cz