Mistrovství Evropy Enduro 2016 Francie Brioude 26.-27.3.

Po prvním evropském podniku, který se před čtrnácti dny odjel v Itálii se naši jezdci vydali sbírat cenné body do Francie. Druhý podnik tohoto šampionátu se odjel v oblasti města Brioude.
Depo bylo rozděleno do dvou částí. Jedno se nacházelo přímo v centru města na náměstí a druhé na parkovišti pod náměstím. Mezi nimi bylo veškeré zázemí soutěže. Sekretariát, uzavřené parkoviště pro motocykly a startovací brána. Tento startovní prostor po oba dny začal ožívat vždy před devátou hodinou. V tu dobu si začali jezdci z parkoviště vyzvedávat své stroje a v devět hodin se na trať vydala první trojice jezdců v čele s Patrikem Markvartem. Pořadatel soutěže nešetřil kilometry a po oba dva dny absolvovali jezdci 240 km dlouhou trať francouzským hornatým terénem.
V městečku Brioude se jela v 80 letech šestidenní motocyklová soutěž a několikrát již mistrovství světa, a tak zde mají pořadatelé nepřemírné možnosti na vytvoření pěkné soutěže v kamenitém a skalnatém terénu. Letošní soutěž Mistrovství Evropy byla středně obtížná, i když zde byly zařazeny těžké výjezdy a technicky náročnější úseky.
Obtížnost trati byla znásobena téměř osmi hodinami jízdy, jak v sobotu, tak v neděli. Jezdci absolvovali tři kola po 80 kilometrech a v každém z nich byly tři měřené testy.
Cross test se jel převážně po posekaném kukuřičném poli proložený technickou pasáží v lese, kde nechyběly výjezdy, sjezdy a přejezd přes potok. Extrém test připomínal svým charakterem motokrosovou rychlostní zkoušku na šikmé louce s vysokou technickou náročností.Výjezdy na skálu, průjezdy bažinami, desetimetrový skok přes cestu. Tento test svoji obtížností přilákal velké množství diváků.
Enduro test se jel po rychlých lesních kamenitých cestách. Byl velice obtížný a nebezpečný. Nebyla zde nouze o pády a tak na to doplatilo několik jezdců. V neděli díky ošklivému nárazu francouzského jezdce Antonia Dieu do stromu a transportu vrtulníkem do nemocnice, byl tento test v neděli v posledním kole zrušen. Místní terén nejlépe z našich jezdců sedl Jaromíru Romančíkovi. V sobotu se ve své třídě E2senior ujal hned od začátku vedení, které mu vydrželo až do posledního testu. Zde dojel pomalejšího jezdce, který mu prášil a značně jej zbrzdil.
V závěru tedy skončil na třetím místě s časovou ztrátou pouhých necelých čtyř vteřin na prvního jezdce Toma Sagara. V neděli již dominoval od startu a první pozici držel od startu až po cíl. Druhý podnik a v ulicích města Brioude se opět rozezněla česká hymna.
Ondřej Helmich měl v sobotu smolný začátek. Na extrém testu v jedné z technicky náročnější pasáži dojel jezdce, který startoval do testu před ním. Bohužel došlo k tomu, že se jezdci před ním nepodařilo výjezd vyjet, a tak musel zvolit objízdnou trasu a tím ztratil poměrně dost času. V tomto testu došlo ještě k jednomu zaváhání na jedné skalnaté pasáží a další časová ztráta. Po tomto testu se propadl hluboko v poli poražených . Během dne však časovou ztrátu stahoval a v závěru z toho bylo 7.místo
V neděli jel Ondřej pěkně a skončil na neméně oblíbeném pod pódiovém umístění a připsal si cenné body za čtvrté místo a po druhém evropském podniku je ve své třídě E3senior na průběžném 4.místě.
Patrik Markvart ve čtvrtek, kdy se chodí testovat motocykly, na tréninkové trati upadl a došlo k poranění zápěstí a vykloubení palce. Na jeho jízdě to bylo znát.
Patrikovi do třídy E1junior pro tento podnik přibyli francouzští jezdci. Ty zde jeli z tréninkových důvodů, před nadcházejícím prvním podnikem Mistrovství světa endura. Nebýt těchto francouzských jezdců, tak by Patrik v sobotu i v neděli vystoupil na stupeň nejvyšší, neboť jeho hlavní soupeř ve třídě Mateo Rosi v sobotu prorazil karter motoru a jelikož je to označený díl, tak nenastoupil na start ani v neděli.  Patrik tím získal bodový náskok v průběžném pořadí a vede před druhým Erikem Ljungbergem.
Jiří Hádek v sobotu nebyl, jak se říká ve své kůži. Nevolnost a respekt z místního terénu ho v sobotu stálo pěkné umístění. V neděli se mu jelo lépe a vyjel si pěkné 6.místo. V průběžném pořadí si připisuje 5.místo ve třídě E2/E3junior. Na průběžné 4.místo se i po druhém evropském podniku dostal český jezdec Jakub Šefr ve třídě E1senior.
Ostatním českým jezdcům se v sobotu moc nedařilo, ale v neděli se jim jelo již lépe i výsledky byly lepší a další evropské body se připisovaly.

Text, Foto Pavlína Mařáčková

 
Fotka uživatele VERVA racing team - Enduro.