295335 562346823810803 1597331893 n

1. Jaký byl úvodní závod Mistrovství Evropy v enduru?

 

O víkendu 27.4 - 28.4.2013 se juniorská reprezentace zúčastnila prvního podniku ME 2013 v Itálii. Úvodní podnik se odehrál v městečku Bussi v horské oblasti centrální Itálie. V celém okolí městečka jsou vysoké skalnaté hory. Přivítalo nás slunečné počasí a procházení tratí, najíždění i předání motocyklů do uzavřeného parkoviště mělo ideální kulisu. Podle informací však měl přijít déšť, který se silnou intenzitou přihnal k večeru na slavnostní zahájení. Do rána se vše uklidnilo a nakonec to závodu prospělo. Neprášilo se a sobota proběhla v mírně zamračeném podnebí. V neděli již naplno svítilo slunce a vedro odebíralo mnohem rychleji síly jezdcům.

 

2. Jaká byla trať a jaké testy?

Trať vedla jako osmička kolem Bussi. První ČK byla lehčí s motokrosovým testem. Vedla po lesních pěšinách s kamením a přejížděly se čtyři údolí, kdy na vrcholcích kopců bylo vidět nádherné panorama zasněžených vysokých skalistých hor. Druhá ČK začala přejezdem po šotolinové cestě, asi po deseti minutách sjeli jezdci do údolí a začali opět stoupat zpět do oblasti časové kontroly po volných kamenech, skalách a vše končilo extrémním sjezdem mezi velkými kameny ke startu enduro testu. Po enduro testu následoval tříminutový přejezd do cílové ČK.

Motokros trval asi pět minut. Podklad byl velmi tvrdý a plný drobných kamínků. Za dva dny se skoro nevyjela drážka, prakticky se neměnil, což bylo vidět i na časech testu. Motokros dost ukluzoval a jezdci jezdili podobné časy.

Již před závodem bylo jasné, že rozhodovat se bude na enduro testu. Test trval okolo devíti minut. Startovalo se do prudkého kopce se spoustou zatáček plných kamení, asi po dvou minutách se jezdci dostali na planinu plnou kamení s úzkou pěšinou, asi na čtvrté minutě byli na konci planiny a začalo se asi minutu klesat do druhého údolí po úzké stezce s jedním strmým kamenitým sjezdem. Následovala jízda po cestě údolím s volným kamením a dvěma přejezdy větších kamenů před koncem, na závěr testu vjeli jezdci do lesa na šikmou pěšinu, která je přivedla na pole před cílem, po jehož okraji dokončili test. Enduro test byl nebezpečný a byly zde mnohem větší časové rozdíly.

 

3. Jak jsi spokojený s umístěním juniorů?

Před hodnocením výsledků je potřeba říci, že terén na kterém se závodilo, je úplně rozdílný od našich podmínek. Výsledky vypadaly jako italské mistrovství a kromě pár špičkových jezdců měli s terénem problém všichni jezdci. Výborně zajel Patrik Markvart. Držel krok s absolutní špičkou a pár chyb ho připravilo o ještě lepší umístění. Dále je potřeba ocenit výkon Jana Balaše, který při prvním závodě ME obsadil dvakrát osmé místo. Standardně zajeli Ondřej Helmich a Milan Engel a jsou celkově v první desítce ve svých třídách. Jakub Šefr po těžkém zranění z února letošního roku zajel 14. a 15. místo. Smůlu měl Marek Borák. Po výborných výsledcích na M ČR onemocněl a antibiotika dobral těsně před závodem. První den si protrpěl, druhý den se již výrazně zlepšil což je pozitivní do dalších závodů. Ostatní juniorští jezdci sbírali hlavně zkušenosti.

Po prvním podniku nelze zatím příliš hodnotit. Jsem přesvědčen, že další podniky budou pro naše jezdce ještě lepší a výsledky prvního závodu jsou výbornou pozvánkou na třetí podnik ME, který se koná v Uhlířských Janovicích, kde naši prodají naplno letošní přípravu a posunou se na medailové pozice.

 

Celý závodní víkend proběhl bez větších problémů a již se připravujeme na druhý závod seriálu do Francie.

 

Karel Scheder, manažer juniorské reprezentace ČR enduro

 

VÝSLEDKY

 

Video - EEC Italy - Bussi sul Tirino onboard Marek Borák