hradistedetiTřetí závod seriálu Mistrovství ČR a Přeboru ČR endura se tento víkend přesunul na západ Čech.
Endurosprint v Dolním Hradišti tady měl svoji premiéru.
V dřívějších letech se zde jezdilo enduro v Kopidle a po tři roky se zde jezdí enduro Liblín.
Dolní Hradiště má krásné údolí s kamenitými kaňonky a každý rok je trať endura přivede právě do tohoto místa.
Pořadatelem tohoto endurosprintu je duo jezdců Martin Prusík a Míla Konopásek a samozřejmě nesmíme opomenout jejich tým lidí, kteří do toho dávají velký kus srdce. Každý rok před klukama smekám. Opět nezklamali a připravili nádherný sprint.
Je vidět, že kluci jsou duší enduráci a vědí, kde a jak využít každý kousek lesa a vymyslí a překvapí vždy něčím novým. O tom se v sobotu přijelo přesvědčit 175 jezdců. V sobotu v devět hodin se jako první na start postavili jezdci Mistrovství ČR. Čekalo na ně šest kol o délce 10 km a dvěma měřenými testy. Po startu se jezdci vydali krátkým přejezdem k prvnímu měřenému testu a tím byl cross test.
Tento test jezdci zajížděli okolo čtyř minut. Obsahoval rychlé pasáže po louce, technické pasáže v lese v podobě výjezdů a sjezdů. Pak opět následoval krátký přejezd, který přivedl jezdce kousek od depa a to ke známému kamenitému kaňonku.Ten jezdci zajížděli okolo čtyř a půl minuty. Byl velice technicky náročný. Výjezdy, sjezdy, kamenitý potok s protékající vodou, ale i rychlé pasáže po louce.
Málo který jezdec dokázal nechybovat. Testy sic byly kratší, ale o to víc náročnější a potrápily nejednoho jezdce. Bylo vidět spousty chyb a pádů. K samotné obtížnosti se přidalo ještě samo počasí. Jezdcům Mistrovství ČR začalo pršet v předposledním kole a začalo to na trati pěkně klouzat.
Od začátku až do konce to byl pěkný souboj o první místo a to mezi jezdci Ondřejem Helmichem a Kryštofem Koublem. Z tohoto souboje o jedenáct vteřin vyšel lépe Ondřej Helmich a připsal si dalších 25 bodů za první místo. Druhý skončil Kryštof Kouble a třetí místo připisoval Radek Toman.
Hned po dojetí jezdců MČR se ke svému startu začali chystat ti nejmenší. Součástí celého seriálu endurosprintu je přípravný podnik pro děti, podporovaný Českým olympijským výborem a autoklubem ČR. Déšť, který se Dolním Hradištěm přehnal, závod dětem zkomplikoval. Jejich připravená trať se stala nesjízdnou a musela se hodně pozměnit, aby to děti zvládly objet. Obloha se zatáhla a ještě než děti stihly odstartovat, tak se z oblohy spustila další vlna deště. Děti se s tím popraly parádně, ale stálo je to hodně sil. Druhá rozjížďka jim byla zrušena! V půl druhé odpoledne se začali na start řadit jezdci Přeboru ČR a jejich start jim málokdo záviděl. Neustálé dešťové přeháňky je hodně potrápily a během závodu spousta jezdců raději odstoupila. Trať se stala hodně náročnou. Byla hodně uklouzaná a vyjížděly se hluboké koleje. Pořadatel musel uzavírat některé pasáže, které již pro spousty jezdců byly nesjízdné. V závěru jim byly i pokráceny kola z pěti na čtyři. V neděli ráno pole jezdců Přeboru ČR řádně prořídlo. Na obloze sice svítilo sluníčko, ale po sobotě bylo po dešti škod až až. Na trati to bylo jak na klouzačce, ale během závodu sluníčko začalo trať na loukách vysoušet. V jednu hodinu odpoledne, kdy se na start postavila první trojice Mistrovství ČR, tak se obloha nad Dolním Hradištěm opět zatáhla a spustila další dešťovou sprchu, která však trvala poměrně dlouho. V závěru i jezdců MČR bylo poslední kolo odpuštěno. Trať připomínala bahenní lázeň a stávala se již dosti nesjízdnou. V neděli s přehledem vyhrál Ondřej Helmich a stal se tak absolutním vítězem tohoto sprintu. Druhý za ním v absolutním pořadí skončil Kryštof Kouble. Třetí místo absolutně skončil opět Radek Toman. Krásný, ale díky počasí náročný endurosprint si i tak jezdci pochvalovali. Před pořadateli KP enduro je třeba smeknout. Od traťáků, kteří si opravdu mákli, tak samotných pořadatelů, kteří nasadili holínky, vzali do ruky krumpáč a lopatu a šli vám upravovat nesjízdná místa. Nechali tam hodně sil a ještě jich tam hodně nechají. Musejí to dát co nejrychleji do kupy, neboť v srpnu se v Dolním Hradišti opět rozburácejí motory při enduru v Liblíně.

Ještě velká pochvala a velké díky je místnímu fandovi endura, bez kterého by spousta lidí byla ještě v Hradišti. Neváhal a se svým traktorem tahal jedno auto za druhým z promáčené louky. Jeho pomoc jezdci odměnili potleskem a pohárem.

foto&video&text Pavlína Mařáčková