konikUplynulý víkend se jel třetí závod klasického endura v Liblíně. Pořadatelem závodu byl KP enduro klub v AČR pod vedením Martina Prusíka a Miloslava Konopáska, oba jezdci Mezinárodního mistrovství ČR v enduru, kteří jsou pravidelní účastníci českého endura již několik let.

Celé zázemí závodu bylo ve sport areálu Berounka, kde nechyběla elektřina, sprchy a také občerstvení.

V pátek proběhla administrativní a technická přejímka a jezdci odevzdali své motocykly do uzavřeného parkoviště, ze kterého si je zase vyzvedli v sobotu ráno podle svých časů.

V sobotu se startovalo v 9h ráno, nejdříve Mezinárodní mistrovství ČR v pořadí třídy E3, E1 a E2 a vždy 3 jezdci v každé minutě, následoval Přebor ČR také v pořadí E3, E1, E2, VET1, VET2, C a ženy. Přihlášeno bylo přes 150 jezdců což znamenalo, že poslední jezdci startovali až po 10h.

Okruh závodu byl v délce 60km a obsahoval 2 měřené testy, většina vedla po polních cestách, lesem a nechyběly ani velice obtížné výjezdy, které byly velice prašné, kamenité a prověřily každého jezdce. Na celém okruhu nebylo moc míst k odpočívání.

vyjezd Liblin

Enduro test, který byl většině jezdců známý již z minulých ročníků se nacházel v nedaleké obci Dolní Hradiště a z hlavní části vedl potokem. Nejrychlejší jezdci zajížděli enduro test něco málo přes 5 minut. Druhý test, cross test byl nedaleko depa a byl zrádný tzv. šikminou, kde museli jezdci překonat kluzké kořeny, aby nezapadli do díry plné prachu a neztratili zde drahocenné vteřiny. Nejrychlejší měli cross test okol 6:30 min.

liblin klimes

V sobotu panovaly tropické teploty k 35 stupňům, MMČR jel 4 kola a Přebor kola 3, čas do první časovky, tedy na enduro test byl 55 min a čas do druhé časovky, tedy na cross test byl 50min, jezdci si najížděli okolo 5 až 10 minut, což nebylo tak mnoho, pokud museli zvládnout servis motorky, natankování a hlavně se díky vysokým teplotám dostatečně napít a najíst.

Pořadí nejrychlejších jezdců MMČR v sobotu podle jednotlivých tříd byl

E1 Markvart, Hádek, Kuklík E2 Helmich, Kadleček, Šefr E3 Toman, Horák, Engel

absolutní pořadí Markvart, Helmich, Toman, Kadleček, Šefr, Horák, Balaš, Engel, Hádek, Kuklík

V neděli se trochu zatáhlo, teploty i tak přesahovaly 30 stupňů, ale zase moc nefoukal vítr, takže se v prvních kolech držel všude prach a nebylo dobře vidět, bylo tedy rozhodnuto, že závod bude zkrácen o 1 kolo jak pro MMČR, tak PČR.

Pořadí nejrychlejších jezdců MMČR v neděli v každé třídě bylo

E1 Markvart, Hádek, Kuklík, E2 Helmich, Kadleček, Šefr, E3 Engel, Toman, Horák

absolutní Helmich, Kadleček, Markvart, Engel, Toman, Šefr, Hádek, Horák, Balaš, Císař

Pořadatelé připravili velmi náročnou a krásnou trať, která měla vše co má správné a kvalitní enduro mít, testy byly široké, vyčištěné a byl zde dostatek místa na předjíždění, nechybělo ani označení atraktivních míst pro diváky a samotní jezdci nešetřili chválou. Toto enduro prověřilo určitě všem jezdcům jejich fyzickou připravenost, jezdecký um, ale také tzv. „morál“, protože dojet v tomto vedru nebylo vůbec jednoduché a někteří jezdci museli ze závodu i odstoupit.

Oběma jezdcům, pořadatelům a jejich týmu patří velký dík a byla vidět jejich několikaměsíční práce.

Poslední závod celého seriálu se jede 22.- 23.7.2015 ve Mšeně.